ישראל ישעיהו

Arrecife History Museum

ישראל ישעיהו היה מנהיג, הוגה ופרלמנטר בישראל במשך יותר מארבעים שנה. ישראל ישעיהו הוא אחד מעמודי התווך של העשייה החברתית והמדינית, לפני קום המדינה ולאחריה. שימש כראש וראשון ליוצאי תימן, ודאג לשילובן ולמיזוגן בין כל הקבוצות האתניות שהגיעו לארץ ישראל.

מאת יוסי צפדיאן.

ישראל ישעיהו נולד בסאדה, תימן בכ"ג בניסן תרע"א, 2.5.1911, לאביו ישעיהו ולאמו שושנה. לפרנסתו בתימן עסק במלאכת האריגה. בתחילת פעילותו הציונית, הבריח יתומים מתימן לארץ ישראל וכן נחלץ גם הוא עצמו מכור העוני, הייסורים וההשפלה של חשכת גלות תימן.

בשנת 1929 עלה ארצה, עסק בעבודה חקלאית כפועל בפרדסי ראשון לציון ושומר בכרמיה. אחר כך שימש כמזכיר אגודת "עזרת אחי" בתל-אביב. ב1935 – 1934 שימש כמזכיר מועדון הפועלים התימנים ומ1936 ואילך ניהל את המחלקה ליוצאי תימן ובני עדות המזרח בוועד הפועל של ההסתדרות.

ישראל ישעיהו היה חבר מפא"י (אח"כ מפלגת העבודה), חבר המרכז שלה. מטעמה נבחר כציר בקונגרסים הציוניים כ' וכ"א, כציר באסיפת הנבחרים הרביעית וכסגן בוועד הלאומי. הוא נבחר ברציפות לכל הועידות והמועצות של ההסתדרות. כל השנים ישראל היה פעיל בקרב העדה התימנית וחבר הנהלת התאחדות התימנים בישראל. עומד בראש המחלקה ליוצאי תימן במפא"י.

ערב קום המדינה ארגן ישראל מטעם "ההגנה" יחד עם ירוחם כהן קורס מיוחד במטרה להכשיר לתפקידים מיוחדים בארץ ובארצות השכנות. עם הקמת המדינה נתמנה ישראל לעורך הדיונים של מועצת המדינה הזמנית, עורך הפרוטוקול של הממשלה ומזכיר ועדת החוקה. אח"כ שימש כמקשר בין הממשלה והכנסת. באותו זמן עצמו, 1949, נסע לעדן כדי לארגן עליה המונית מתימן לארץ ויזם ארגונם והדרכתם של עשרות מושבי עולים מתימן.

ישראל עשה כמיטב יכולתו לפתח כישרונות צעירים ולהעשיר השכלתם. במשך שנה שימש מזכ"ל מפלגת העבודה וכיהן 26 שנים ברציפות בכנסת ישראל, משלהי הכנסת הראשונה (1949) עד סוף הכנסת השמינית, מהן 12 שנים כסגן יו"ר הכנסת (1967 – 1955), 3 שנים כשר הדואר (1970 – 1967) ו – 5 שנים כיו"ר הכנסת (1977 – 1972). ישראל תרם רבות לעיצוב הפרלמנטריזם בארץ ונמנה בין יוצקי הדפוסים של הדמוקרטיה הישראלית. הוא היה יו"ר ועדת הכנסת בשנת 1952 וחבר בועדות שונות בכנסת: ועדת חוקה חוק ומשפט, ועדת חוץ ובטחון, ועדת הפנים, ועדת החינוך, ועדת המינויים לדיינים, יזם חוק לאיסור גידול חזיר, ולהבדיל, חוק להקמת המועצות הדתיות ולבחירות מועצת הרבנות הראשית.

ישראל ישעיהו היה חבר במשלחות רבות, בין חבר משלחת הכנסת לאנגליה (יולי 1960), ראש משלחת הכנסת לגרמניה (יולי 1975) ,ראש משלחת הכנסת לארה"ב (נובמבר 1975), ואורח כבוד של ממשלת גרמניה (יוני 1978). הוא השתתף בשליחויות נוספות לאירופה, ארה"ב ואתיופיה, חבר ברוטרי, בבני ברית, בברית העברית העולמית חברה המועצה הציבורית לשילוב המורשת בחינוך ובתרבות, תכנן וביצע אירועים ממלכתיים, לאומיים ועולמיים וביניהם: הועידה היהודית העולמית לתנ"ך והכנסים השנתיים לתנ"ך מטעם החברה לחקר המקרא בישראל, וחידון התנ"ך העולמי לנוער היהודי.

מספרים עליו שהיה אב חם ואוהב לילדיו ולמשפחתו וסבא נפלא לכל נכדיו, כך היה לאביהם הרוחני של עולי תימן ועשה ככל יכולתו לעזור להם בקליטתם בארץ. ישראל ישעיהו נפטר בכ"ה בסיון תשל"ט – 20.6.79. והשאיר אחריו את אבינעם, נעמה, גלעד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *