צופים, לשירות משמעותי יותר!

Scout with dog


הצופים היא תנועת נוער חברתית וכלל עולמית. מטרתה העיקרית היא לפתח אנשים צעירים גופנית, רוחנית-מנטאלית כך שהנוער יוכל לקחת מקום מועיל יותר בחברה. מטרה זו מושגת באמצעות חינוך בלתי-פורמלי , בפעילויות מעשיות שבהם החניך חווה ומתנסה בערכים ותפיסות עולם ואילו לא רק שומע אותם או מדבר עליהם.
תנועת הצופים העבריים היא תנועת הנוער הגדולה ביותר בארץ, כיום מספר חברי התנועה וחניכי התנועה הוא כ- 60,000 צופים. תנועת הצופים מבוססת על ערכי מוסר כלל אנושיים ועל ערכי החברה הישראלית בכל תחומיה- בתחום האזרחי, בתחום הלאומי- דתי, בתחום התרבות, בתחום הדמוקרטיה הישראלית, בתחום מדינת ישראל כמרכז ההסיטורי התרבותי, של העם היהודי ועל ערכי תנועת הצופים ומידות הצופה העולמיות. כמדריך בתנועה אני יכול לומר בצורה הברורה ביותר כי תנועת הצופים היא תנועה שמעודדת את הנוער להיות אזרח פעיל, מועיל ומשמעותי במדינתנו.לפי סקר שתנועת הצופים ערכה היא גילתה שכ- 81% מהנוער הבוגר תנועת הצופים של שנת 2008, שכשיר להיות בשירות קרבי שירת שירות קרבי. נתונים מדהימים אלו מבוססים על הצד האידיאלי ביותר את ההשערה כי יוצאי תנועת הצופים משרתים במדינתנו כאזרחים הפעילים ביותר ולגיוס המשמעותי ביותר שרק יוכלו. בתור מדריך תפקידי הוא לשרת את חניכי, להדריך אותם לחיים, על פי השקפת עולמי והשקפת תנועת הצופים. בתור מדריך לשעבר אני יכול לומר שבתנועה ואילו בשבט שלי בפרט מאמינים מאוד שאנו הנוער, אחראיים על הנוער שאחרינו ומנסים להעביר את הערכים הללו לחניכינו.

כאשר הייתי בכיתה י' הדרכתי חניכים בכיתות ד'. לאחר שנה של אין-ספור חוויות הדרכתי חניכים בכיתות ח'. אני יכול להעיד שהכוח שהיה נתון בידי היה גדול. בתור מדריך חניכי ראו בי דמות שניתנת להערצה. יכולת ההשפעה שלי עליהם הייתה גדולה. הרגשתי מחוייבות להעלות את נושא ההשתמטות שהיה אז שיח ציבורי גדול מאוד ורציתי להעביר להם מסר. מספר חניכי הבינו והזדהו עם נושא ההשתמטות, בתור מדריך שלהם הרגשתי מחוייב לשנות את דעתם. בניתי עם הצוות שהדריך איתי פעולה שעוסקת בנושא ולאחריה ערכנו דיון מעמיק בנושא ההשתמטות. שמחתי לדבר עם חניכים אלו ולשכנעם שאחת מחובתינו בתור אזרחי מדינת ישראל היא לשרת שירות משמעותי בצה"ל.

אני יכול להעיד על עצמי שלולא הצופים אני אינני יודע אם הייתי כלל חושב על לשרת כקרבי. אני גדלתי בבית שבו ההורים נתנו את זכות הבחירה בצורה חופשית. אני בהחלט חושב שהחלטה זו מושפעת רבות מהסביבה החברתית שבה כל מתגייס טרי נתון. בתור מתגייס טרי אני יכול להעיד שאני יודע מה אני רוצה לעסוק בשירותי הצבאי אך אין לי מספיק ידע ומקורות כדי לדעת מהו השירות המתאים לי- השירות שבו אני באמת יתרום בצורה מיירבית ובכך בצורה משמעותית. מצד אחד המשפחה והחברים לא מעודדים שירות לקרבי בטענה שגם שירות שהוא אינו קרבי, מועיל לצה"ל ושיש מספיק שאנשים במקומי שישרתו בקרבי, שאני לא אהיה חסר לאף אחד. מהצד השני קיימת החברה שבצופים שדעותיה מנוגדות לחלוטין מדעת החברים והמשפחה. לפי דעת החברים בצופים ובוגרי הצופים, שירות משמעותי = שירות קרבי, נטו. לכן אני יכול לומר שלדעתי ברגע שבני הנוער בצופים התרבו, ובכלל בתנועות הנוער בארץ, אחוז האזרחים המועילים בחברה, והמשמעותיים בצה"ל יגדל ויגדל מדי שנה.

אני, בתור שמיניסט בתנועה רוצה למסור מסר לחברה כולה- תנועות הנוער הם דבר מבורך, צריך לשמור עליהם בקפדנות, שימשיכו ליצור נוער איכותי יותר למדינה ולחברה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *